Ücretsiz, Telifsiz, Profesyonel Görsel İndirme Siteleri

Evet arkadaşlar! Özellikle grafik tasarımla uğraşıyorsanız veya herhangi bir sebeple profesyonel fotoğraflara, çizimlere ihtiyacınız varsa bunun için başvurabileceğiniz birçok kaynak vardır. Bu kaynakların en başında arama motorlarının görsel bölümleri gelir. Ancak yapılan en büyük hata buradan aldığımız görsellerin telif haklarının olup olmadığını kontrol etmememizdir. Bu da bize ya da çalıştığımız firmaya maddi veya manevi zararlar olarak geri dönebilir.

Tam da bu noktada 2 çözüm karşımıza çıkıyor. Birincisi ücretli içerik satın alma siteleri ikincisi ise bu işi ücretsiz yapan sitelerdir. Tabi ki ücretsiz olmasının bazı sorunları olabilir; örneğin içerik sayısının az olması ve aradığımız her şeyi bulamamamız veya aynı görselin pek çok yerde kullanılmış olması gibi. Ama yine de bu siteler çok işimize yarayacaktır.

Şimdi size iki siteden bahsedeceğim:

1.Freepic

Site ara yüzü çok basit ve oldukça kullanışlı. İçerik sayısı ise hiç fena değil. Size şöyle küçük bir de tüyo vereyim. Aradığınız konuyu Türkçe değil de İngilizce araştırmanız daha çok içeriğe ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Örneğin tatil görselleri ararken “tatil” değil de “holiday” şeklinde aramanız işinizi kolaylaştıracaktır.

2.Picjumbo

Yine çok fazla içeriğe sahip ve kullanışlı bir sitedir. İçerisindeki görsellerin profesyonelliği hiçte küçümsenmeyecek kadar iyidir.

SadeKarışık.com’u Takipte Kalın 🙂

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir