Karekod Nedir? Nasıl Okunur? Nasıl Oluşturulur?

Karekod, barkod sisteminin gelişmiş bir halidir. Yani üzerindeki şekiller sayesinde içinde çeşitli veriler barındırır ve özel karekod okuyucular tarafından bu veriler okunabilir. Temel kullanım amacı veri okumayı kolaylaştırmaktır.

1994 Yılında Japonya’da Denso Wave tarafından geliştirilmiştir. İlk başlarda ambalajlarda ve ilaç  kutularında kullanılmaya başlandı. Burada büyük ilgi görmesi üzerine eğitim, reklam, turistik ve belediyecilik sektörlerinde hatta kişisel işlerde dahi kullanılmaya başlandı.

Karekodun Barkoddan Farkı Nedir?

Uzun çizgilerlerden oluşan barkodlar sadece sayısal verilerin okunmasına imkan verirken, Karekod harf ve simgelerin okunmasına da olanak sağlar.

Örneğin aşağıdaki karekodu okuttuğunuzda https://sadekarisik.com adresine ulaşacaksınız.

Karekod Nasıl Okunur?

Karekod okumak için geliştirilen endüstriyel cihazlar olsa da akıllı telefonunuzun kamerası da artık bir karekod okuyucudur. AppStore ya da Play Store’dan indireceğiniz bir QR Kod okuyucu ile bu kodları rahatlıkla okuyabilirsiniz. Hatta günümüzde bazı telefonların doğrudan kod okuma özelliği bulunmaktadır.

Karekod Oluşturma

Şimdi buraya kadar her şey tamam. Peki biz kendi QR kodumuzu oluşturabilir miyiz? Tabi ki bu sorunun cevabı evet. Bunun için benim en çok kullandığım yöntem online siteler. Buraya tıklayarak açılan siteye karekod içerisinde saklamak istediğiniz veriyi girip kendi karekodunuzu oluşturabilirsiniz.

SadeKarisik.com‘u Takipte Kalın 🙂

Bir Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir