KORUMALI FLASH BELLEK HAZIRLAMA (Programsız-Resimli)

Özellikle çalıştığımız kurumda kullandığımız flash belleklerin virüslerden korunması çok önemli bir hal alıyor. Bir anda belleğimizin içindeki tüm bilgiler görünmez hale geliyor ve ya tüm klasörlerin uzantısı .exe’ye dönüşüyor ya da daha kötüsü bir anda tüm dosyalarımız siliniyor.

Antivirüsler, çeşitli USB koruma programları işe yarasa da antivirüs programlarının kendi yavaşlıkları veya ücretleri ve her zaman yanımızda bir antivirüs programı olamayacağını göz önünde bulundurursak şimdi yapacağımız yöntem çok kullanışlı olacaktır.

Önemli: Flash belleğimizin içerisindeki bilgilerimizi alıyoruz. Çünkü belleğimizi tamamen formatlayacağız.

HADİ BAŞLAYALIM !

İlk iş olarak bilgisayarımıza taktığımız flash belleğimizi formatlayalım. Bunun için Bilgisayarım’a tıklıyoruz. Daha sonra flash belleğimizin üzerine sağ tıklayıp Biçimlendir’i seçiyoruz.

Açılan sayfada Dosya Sistemi kısmını NTFS ya da FAT32 olarak seçiyoruz (NTFS dosya sistemi FAT32’ye göre daha hızlı çalışmakta ve daha büyük dosyaları depolayabilmektedir.). Birim Etiketi kısmına Belleğe vermek istediğimiz ismi yazıyoruz. Hızlı Biçimlendir’i seçip Başlat’a tıklıyoruz.

Ekrana gelen uyarıya Tamam diyoruz. TÜM VERİLERİNİZ KALICI OLARAK SİLİNECEKTİR.

Biçimlendirme tamamlandığında Tamam’a tıklıyoruz.

Şimdi flash belleğimizde dosyalarımızı koyacağımız bir klasör oluşturuyoruz. Bunun için flash belleğimizin içine girip Sağ Tık ardından Yeni ve Klasör seçeneklerine tıklıyoruz. Klasörümüze isim verip Enter tuşuna basıyoruz.

Şimdi tekrar Bilgisayarım’a gidip Flash belleğimizin üzerine sağ tıklıyoruz. Açılan menüden özellikleri seçiyoruz.

Güvenlik sekmesine geçiş yapıyoruz.

Düzenle butonunu tıklıyoruz.

Alt taraftaki izinler bölmesinden Yazma iznini İzin Verme olarak işaretleyip Uygula diyoruz.

Gelen Uyarı metnine Evet diyoruz.

Alt klasörün de yazma iznini engellememek için değişiklikleri yalnızca ana dizine uyguluyoruz.

Bazı işletim sistemlerinde bu seçenek görünmeyecektir. Böyle durumlarda oluşturduğumuz dosyalarım klasörüne de yazma izni verilmez. Bunu düzeltmek için belleğimizin içerisindeki klasörümüze sağ tıklayıp özellikler seçeneğine tıklıyoruz. Açılan menüden Güvenlik sekmesine geçiyoruz.

Yine düzenle diyoruz.

Klasörümüze Tam denetim izni verip uygula diyoruz.

İşte bu kadar. Artık flash belleğinize taktığınız bilgisayardaki outorun dosyaları bulaşamayacak. Sürekli belleğinizi temizlemek zorunda kalmayacaksınız.

Önemli: Bazı flash belleklerde özellikler menüsünde Güvenlik sekmesi görünmez. Bu sorunu nasıl çözeceğimizi de bir sonraki yazımda anlatacağım.

3 Yorum

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir