Dinlendirici Gözlük Nedir? Nasıl Kullanılır?

Günlük hayatta sıkça duyduğumuz terimlerden biri olan dinlendirici gözlük aslında diğer numaralı gözlüklerden farklı bir gözlük değildir. Tek farkı diğer numaralı gözlüklere nazaran derecesinin düşük olmasıdır. Derecesi 0.25 veya 0.50 olan gözlükler bazen doktorlar tarafından dahi dinlendirici olarak adlandırılmaktdır.

Peki Dinlendirici gözlük nasıl alınır? Dinlendirici gözlüklerde doktor muayenesi sonrasında reçete ile optik mağazalardan alınır.

kedi-gozluk

Dinlendirici Gözlük Nasıl Kullanılır?

Doktorunuzun tavsiyesiyle alınan dinlendirici gözlükler sizin şikayetinize göre farklı şekillerde kullanılır. Örneğin televizyon izlerken gözlerinizin yandığını hissediyorsanız dinlendirici gözlük bu sorununuza çözüm olabilir. Ya da okuduğunuz kitaptaki yazılar bir süre sonar karışmaya başlıyorsa veya en sevdiğiniz bilgisayar oyununu oynarken gözlerinizde batma ve kuruluk oluyorsa dinlendirici gözlüğe başvurabilirsiniz. Yine kişiden kişiye değişen kullanım şekli sürekli takmak olabileceği gibi sadece rahatsız olduğunuz zamanlarda (TV izlerken, kitap okurken ya da bilgisayar kullanırken) takılabilir.

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir