Scratch Dersleri 1: Scratch Nedir?

Scratch, MIT tarafından geliştirilen, çok kolay bir ara yüze sahip olan, genellikle 8-16 yaş arasındaki çocukların programlama öğrenmesi için kullanılan ancak her yaştan bireyin programlayabileceği, eğlenceli, basit, kolay ve işlevsel bir programlama dilidir.

Metin tabanlı programlama dillerinin aksine Scratch programında metinlerden çok grafikler yer alır. Programlama yaparken klavye ile yazı yakmaktan çok fare ile bir yapboz parçaları birleştirir gibi kod blokları birleştirilir.

Scratch

Hadi! Zaman kaybetmeden Scratch’i nasıl kullanmaya başlayacağımıza bakalım.

Scratch kullanmanın birinci yolu offline editör dediğimiz, programın kurulum dosyasını indirip bilgisayarımıza kurmak olacaktır. Bunun için internet gerekmez ve böylelikle yaptığımız kodlamalar bilgisayarımızda kayıtlı kalır.

İkinci yol ise online olarak site üzerinden programlama yapmaktır. Bunun için bir hesap açıp kodlamaya başlıyoruz. Burada ise avantajımız yaptığımız kodlamalar bir bulut hafıza üzerinde depolanacağı için istediğimiz her yerden internet üzerinden kodlarımıza ulaşabileceğiz.

Ben eğitim boyunca Online olarak Scratch’in kendi sitesi üzerinden devam edeceğim. Ancak kodlar aynı olduğu için her iki yöntemde de eğitimleri takip edebilirsiniz. Sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Şimdi Scratch’in sitesine üye olalım. Tıklayın…

SadeKarışık.com’u Takipte Kalın 🙂

Bir Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir