Arduino Dersleri 1: Arduino Nedir? Nasıl Programlanır?

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz, okul veya bireysel hobi projelerinde sıklıkla karşılaştığımız Arduino, programlanabilir elektronik bir devre kartıdır. Evet, bu kartı programlayabilir yani istediğiniz şekilde yönlendirebilirsiniz. Kendi akıllı ev otomasyonunuzu yapmanız, evdeki çiçeklerinize otomatik sulama sistemi ya da balığınıza otomatik yemleme sistemi yapmanız, odanıza akıllı kart ile kilit sistemi yapmanız gibi bir çok eğlenceli ve kullanışlı projeyi Arduino kartınızı kullanarak yapabilirsiniz.

Arduino kartı gibi birçok kart vardır piyasada. Ancak Arduino bu kartlar arasında belki de en işlevsel ve fiyatı en düşük olanıdır. Öğrenimi kolay, kaynağı bol bir cihaz olmakla beraber artık neredeyse birçok şehirde elektrik malzemesi satan yerlerde dahi bulunacak kadar yaygınlaşmıştır.

Arduino Uno

Arduino kartının birçok modeli vardır. Yapacağınız projeye, kullanacağınız pin sayısına ve ihtiyacınız olan hafıza- işlemci hızına göre Arduino kartları arasından seçim yapabilirsiniz. İlerleyen yazılarda Arduino çeşitlerinden bahsedeceğiz.

Arduino Lily ve Nano

Peki, Arduino Kartları Nasıl Programlanır?

Arduino kartları Arduino IDE programıyla kodlanabileceği gibi Scratch ve mBlock gibi blok kodlama programlarıyla da kodlanabilir. Bir sonraki yazımızda Arduino IDE programının kurulumundan ve programın ara yüzünden bahsedeceğiz.

SadeKarışık.com‘u takipte kalın 🙂

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir