Arduino Dersleri 4: İlk Arduino Uygulamam – Blink

Her programlama dilinde bir başlangıç uygulaması vardır. Ve bu uygulama genellikle o programlama dili ile “Hello World” yani “Merhaba Dünya” çıktısını ekrana veya bir çıkış birimine yazdırmak oluyor. Arduino programlama dilinde ise ilk uygulamamız Blink (Led yakıp söndürme) uygulamasıdır.

Bu uygulama için gerekli malzemelerimiz;

 1. Arduino Uno
 2. Breadboard
 3. 220Ω Direnç
 4. Kırmızı LED
 5. Jumper Kablo
 6. Tabi kodlama için de bir bilgisayar lazım 🙂

Şimdi ilk önce tasarımımızı yapacağız. Aşağıdaki gibi devremizi kuruyoruz.

Devremizi inceleyecek olursak Arduino Uno’nun 2 numaralı pininden çıkacak olan 5V sinyal kırmızı kablo üzerinden dirence ulaşır. 220 Ω direnç üzerinden geçen 5V elektrik 2.5V – 3V aralığına düşerek Led’e ulaşır. Ve Led’in eksi (katot) bacağından GND(Ground)’ye ulaşır ve devre tamamlanmış olur. Son olarak aşağıdaki kodumuzu yazıp Arduino Uno kartımıza yüklüyoruz.

void setup() {
pinMode(2,OUTPUT);  //Ledi bağladığımız 2 numaralı pini çıkış olarak ayarlıyoruz
}
 
void loop() {
digitalWrite(2,HIGH); //2 numaralı pine 5V veriyoruz
delay(1000);     //1000 milisaniye yani 1 saniye bekliyoruz
digitalWrite(2,LOW); //2 numaralı pine 0V veriyoruz
delay(1000);     //1000 milisaniye yani 1 saniye bekliyoruz
}

Kodumuzu yazdıktan sonra “Araçlar” menüsünden ”Kart” ve açılan kartlar menüsünden “Arduino/Genuino Uno” seçeneğini seçiyoruz. Eğer farklı bir kart kullanıyorsanız kendi kart modelinizi seçiniz. Ve yine “Araçlar” – “Port” bölümünden Arduino kartınızın bilgisayarda hangi porta takılı olduğunu seçin. Ve sol üstteki “Yükle” butonuna tıklayın.

Yükleme tamamlandığında Ledimizin 1 saniye aralıklarla yanıp söndüğünü göreceğiz. Böylelikle ilk uygulamamız tamamlanmış oldu. Eğer süreyi arttırmak veya azaltmak isterseniz delay değerini değiştirebilirsiniz.

SadeKarışık.com’u Takipte Kalın 🙂

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir