Arduino Dersleri 2: Arduino IDE Nedir? Nasıl Kurulur?

Daha önceki yazımda Arduino kartlarını hangi programları kullanarak programlayabileceğimizden bahsetmiştim. Şimdi ise Arduino kartımızı programlamak için kullanacağımız Arduino’nun kendi programından yani Arduino IDE’den bahsedeceğim.

Arduino IDE metin tabanlı bir programlama ara yüzüdür. Temelinde C programlama dili vardır.  Metin tabanlı olması dolayısıyla kod yazmaya başlamak, kodlar arasında hata çözümlemek biraz daha karmaşıktır. Ancak, eğer ilk defa Arduino programlayacaksanız Arduino IDE’den başlamanızı tavsiye ederim. Çünkü Arduino IDE bu işin temelidir ve Arduino programlayacaksanız. Eninde sonunda buraya uğrayacaksınız.

Arduino IDE Programı Nasıl Kurulur?

Arduino IDE programı ücretsizdir. Bu sebeple herhangi bir lisans durumu söz konusu değildir. Şimdi ilk olarak Arduino resmi sayfasından kurulum dosyasını indireceğiz. Bunun için burayı https://www.arduino.cc/en/Main/Software tıklayarak siteye giriyoruz.

Karşımıza çıkan pencereden işletim sistemimize uygun olan seçeneği seçiyoruz.

Bir sonraki sayfadan isterseniz bağışta bulunabilirsiniz. Bağış yapmak istemiyorsanız “JUST DOWNLOAD” (sadece indir) seçeneğini seçiyoruz.

Bilgisayarımıza inen kurulum dosyasını çift tıklayarak çalıştırıyoruz. Karşımıza ilk çıkan pencerede lisans sözleşmesini kabul edip “I AGREE” butonuna tıklıyoruz.

Daha sonra kurulum dizinini seçip “NEXT” diyerek devam ediyoruz. Karşımıza birkaç izin isteği çıkacaktır. Bu isteklere “YÜKLE” diyerek cevap veriniz.

Son olarak yüklemenin tamamlandığını gösteren bir pencere çıkacaktır. Pencereyi kapatıp masaüstünde bulunan Arduino IDE kısa yolunu tıklayın ve programı çalıştırın.

Kurulum sona ermiştir. Bir sonra ki yazımızda programın kullanıcı ara yüzünden bahsedip ilk uygulamamızı yapacağız.

SadeKarışık.com’u takipte kalın 🙂

Bir Yorum

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir